Jak napisać dobre CV? – częśc 1

W sieci istnieje bardzo dużo poradników na ten temat, w większości jest to marketingowy bełkot, pisany przez znawców tematu. Największą głupotą jest zmniejszanie CV do jednej strony, według mnie, jeżeli CV mieści się na jednej stronie to jest to dokument osoby bez doświadczenia, lub takiej która nie ma się czym pochwalić, a CV powinno reklamować naszą osobę :). Pierwszą pracę znalazłem korzystając z CV na 3 strony, kolejną – 7 stron :)

Wstęp

Wysyłając nasze CV do siakiejść firmy, reklamujemy własną osobę. Jeżeli nasza „reklama” jest uboga i szablonowa, nie oddziaływuje tak jak powinna – CV powinno zachęcać pracodawcę do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, bardziej niż kogokolwiek innego. Dlatego bardzo ważne są elementy opisowe takie jak: Cel zawodowy, Osiągnięcia, Hobby.

Teraz po kolei postaram się opisać każdy element CV, w takiej kolejności jak one powinny występować.

List motywacyjny

Zazwyczaj nie ma on większego znaczenia, ponieważ ludzie piszący listy motywacyjne prawie zawsze korzystają z szablonów. Listy motywacyjne zawsze są pisane bardzo oficjalnie, przez co tracą na wiarygodności. Taki dokument ma znaczenie kiedy nasze doświadczenie w CV ma małą wartość dla danej firmy, wtedy w LM mamy dużo miejsca na reklamę, otóż należy pisać, że pomimo braku doświadczenia pradzimy sobię na tym stanowisku oraz, że to my jesteśmy tą osobą którą firma szuka :).

Dlatego jeżeli zmieniamy branżę, lub mamy małe doświadczenie, w liście motywacyjnym należy napisać o tym co nas motywuje do szukania innego zajęcia niż obecnie – czyli analogicznie do nazwy tego dokumentu. Jeżeli zaczniemy korzystać z szablonów, to postawi nas w złym świetle – lepiej napisać coś swojego – wtedy tylko zyskujemy :)

Jeżeli natomiast mamy bogate doświadczenie – list motywacyjny jest zbędny – o tym co umiemy oraz do czego dążymy świadczy nasze CV.

Z czego powinno się składać CV?

Cv powinno zawierać elementy: Metryczka ze zdjęciem, Cel zawodowy, Edukacja, Doświadczenie, Umiejętności, Odbyte kursy, Osiągnięcia, Hobby.

Metryczka ze zdjęciem

Jest to część czysto informacyjna, powinny się tu znaleźć informacje: imie i nazwisko, data urodzenia, zdjęcie, telefon i email. Dobrze by było jakbyśmy zamieścili w tej cześci adres do naszej strony domowej. To czy ktoś jest żonaty czy też jaki jest stosunek do służby wojskowej nikogo już nie interesuje i nie ma to żadnego znaczenia. Dlatego lepiej nie pisać czegoś co ma zerową uzyteczność.

Cel zawodowy

Jest bardzo często pomijany element w CV, lecz jest on dość istotny. Tutaj należy napisać jaki jest nasz cel zawodowy, oraz co chcemy osiągnąć. To na wstępie nastraja osobę, która czyta CV pod jakim kątem ma interpretować dane, np.: jeżeli ktoś w celu zawodowym pisze, że jego celem jest zarządzanie ludźmi, to w dalszej części cv szuka się elementów nawiązujących do tego, w doświadczeniu, osiągnięciach czy też szkoleniach.

Edukacja

Tutaj należy coś wpisać, aktualnie jest tak, że znaczna część pracowników ma jakieś wykształcenie i bardzo rzadko się zdarza, że ktoś pomija ten element – tak czy siak edukacja ma znaczenie ale bardzo małe, przynajmniej w branży IT. Jednakże proponuje nie omijać tej części i wpisać Nazwa uczelni, kierunek i informację o tym czy skonczone – jeżeli nie udało nam się skonczyć – nie chwalimy się tym.

Koniec części pierwszej, druga wkrótce :)

Niestety muszę zakończyć ten artykuł – pozostałe elementy opisze w innym wpisie, w niedługim czasie :)

 

Tagi:

Komentarze: 2 do “Jak napisać dobre CV? – częśc 1”

  1. 1 jak napisać dobre cv? - częśc 2 at Mateusz Żeromski - Blog

    [...] Strona domowa « Jak napisać dobre CV? – częśc 1 [...]

  2. 2 ATS

    Ja bym odpuścił sobie kompletnie pisanie LM, chyba że piszemy do konkretnej osoby, w przypadku ogłoszenia dodawanie listu motywacyjnego jest stratą czasu.

Napisz komentarzWersja mobilna